Pos Makinası Arızaları


Pos makinası arızalarının önemli bir kısmı basit şekilde çözülebilir. Aşağıda vereceğimiz bilgiler acil durumlarda cihazınızı aktif duruma getirmenize yardımcı olabilir.

ARIZA: Ekranda görüntü yok?

ÇÖZÜM YOLU: Öncelikle elektriğin varlığını kontrol edin.(müdahaleleriniz esnasında dikkatli olun prizlerinizin ve adaptörünüzün metal kısımlarına temas etmekten kaçının herhangi bir kaçak yâda duman görürseniz elektriği kesip teknik servis bildiriminde bulununuz.) Elektrik var ise cihazın adaptörünün doğru bir şekilde prize takılı olup olmadığını kontrol edin. Fiş prizde doğru bir şekilde takılı ise birçok pos modelinin adaptörü iki kısımdan oluşur. İlk kısım elektrik prizi ile adaptörün trafosunun bağlantısını sağlayan ‘’220 volt’’ kablosu, diğer kısım adaptör trafosundan pos cihazının elektrik girişine kadar olan kısımdır. 220 volt kablosunun trafo girişine tam oturduğunu kontrol ediniz. Birçok modelin adaptörün üzerinde adaptöre elektrik geldiğini gösteren küçük lambalar mevcuttur o lambanın yandığını kontrol ediniz. Bu Kısıma kadar yaptığınız kontrollerde sorun yok ise adaptörün pos cihazına giren soket kısmının doğru olarak oturduğunu kontrol ediniz; gerekirse söküp tekrardan yerine takarak kontrol ediniz. Cihazınıza halen görüntü gelmedi ise adaptör yâda pos cihazınızın değişimi için teknik servis kaydı açtırın.

 

ARIZA: Pos cihazımın ekranında ışık var fakat görüntü gelmiyor?

ÇÖZÜM YOLU: Tüm marka ve model pos cihazlarını en kısa resetleme yöntemi cihazın adaptör kablosunu veya elektrik fişinin çekilip tekrar takılmasıdır.(Bu işlemi sadece bir defa yapınız ardarda birkaç defa yapmanız durumunda programsal arızalara sebep olabilirsiniz)Resetleme yöntemi sonrası ekran üzerinde değişim olmadı ise cihazınızın gün sonu yada iptal fonksiyonu tuşlarına basarak ekran üzerine farklı açılardan bakınız. Ekranın kontrast ayarı bozulduğunda ekrana direkt bakıldığında görüntü yoktur ekrana biraz açılı bakıldığında soluk olarak ekran görüntüsü görülür. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında ilgili bankanın pos destek hattı aranıp kontrast ayarı konusunda telefon desteği alınabilir.(Marka ve modellere göre kontrast ayarı değişiklik gösterebilir)

ARIZA: Pos cihazım bağlantı kuramıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Pos cihazları bağlantı ile ilgili arızalarda ekranında ‘’Telefon Hattı Yok’ ’bağlantı kurulamıyor’ , ’İP Deneme Başarısız’’ , ’’GPRS Bağlantı kurulamıyor’’ hata mesajlarını vermektedir. Bağlantı arızaları çok nedeni olabilecek arızalar arasında yer almaktadır. Pos cihazınızın bağlantı kurduğu hattı test edin(Örn: telefon hattına başka bir pos yada telefon makinası takarak deneyin ADSL hattını PC üzerinden sayfa açarak test edin)Öncelikle kullandığınız pos cihazı modeline göre(sabit, mobil)kontrollerin sağlanması gerekmektedir. Cihazınız telefon hattı üzerinden bağlantı kuruyorsa telefon kablosunun soketinin pos cihazına bağlı olup olmadığını diğer soketin telefon hattı dağıtıcısına doğru bir şekilde bağlandığından emin olunuz. Bu uygulamayı ADSL hat üzerinden bağlantı kuran sabit poslar içinde uygulayınız. Bağlantılarında sorun yoksa cihazın elektriğini keserek resetleyiniz. Pos cihazınız ADSL hat üzerinden bağlantı kuruyorsa bağlı olduğu modeminde resetlenmesi gerekir. Resetleme işleminden sonuç alınamadı ise bağlantı kurduğunuz hattın aktif olduğunu gördüyseniz cihazınızın kendi içindeki modemi arızalı olabilir. Bu durum Teknik servisin cihazınızı değiştirmesi ile düzelebilir. Mobil pos cihazlarında bağlantı hatası alınması durumunda cihazın pili çıkarılıp ardından pil yatağının içerisinde bulunan Sim kart yuvasından çıkarılıp yönü değiştirilmeden yine aynı şekilde yerine takılmalıdır. Pil yerine takıldıktan sonra cihaz açılarak tekrar bağlantı kurması için deneme yapılmalıdır. Mobil poslar ilk olarak GPRS üzerinden bağlantı kurmayı denerler iki denem sonrası GSM hat üzerinden GSM posların bağlantı kurması için tanımlanmış IEN numarasının çevirerek(dail up bağlantı kurar gibi) bağlantıyı iki defa dener bu bağlantıda da başarılı olunmaz ise teknik servis bildiriminde bulunulmalıdır. Çünkü cihazın modemi yada cihaz üzerinde kullanılan SİM kartın arızalı olma ihtimali vardır ve değiştirilmesi gerekir.

 

 

 ARIZA: Pos cihazımın ekranında yabancı (İngilizce) yazılar var?

ÇÖZÜM YOLU: Ekranda yabancı yazılar sıralı bir şekilde ise kırmızı renkli çıkış tuşuna bir defa bastıktan sonra yeşil giriş tuşuna bir defa basın ana ekrana dönüş gerçekleşmedi ise cihazınız versiyon programını silmiş olabilir. Sorunun çözülmesi için teknik servis bildiriminde bulunmanız gerekli.

ARIZA: Pos cihazımdan kâğıt yavaş ve takılarak çıkıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Cihazınızın adaptörü arızalı değişimini sağlaması için servis kaydı açtırın.

ARIZA: Pos cihazımdan kâğıt çıkmıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Cihaz üzerinde rulo olup olmadığını kontrol ediniz. Rulo mevcut ise rulonun doğru yönde takılıp takılmadığını kontrol ediniz. Bazı pos cihazı modellerinde rulo yatağı standart ruloları tam alamayacak şekilde dar olabilmektedir rulo kapağının kapanması zor oluyorsa kâğıdı açarak ufaktınız ve tekrar takınız. Cihazın kağıt çıkarması gereken zaman aralığında cihazın printer motorundan herhangi bir sıkışma sesi ve sürtünme sesi geliyor ise kapağı açıp kağıdı çıkarın ve pos cihazını ters tutarak hafifçe sallayınız(printer motoruna bağlı çarklar arasına bir cisim girmiş olabilir)cihazın kağıt çıkarması gereken zamanda printer motorunun sesi gelmiyorsa pos cihazınızın değişimi için servis kaydı açtırınız. Teknik servis gelinceye kadar kâğıdı ucundan tutup yavaşça çekerek slip çıkarta bilirsiniz.

ARIZA: Pos cihazımdan slipler boş olarak çıkıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Rulo ters takılmış durumda doğru takarak tekrar deneyiniz. Kullandığınız rulo termal kâğıt özelliğinde değilse bankanızdan kullanıma uygun şekilde termal özellikli rulo isteyiniz.

ARIZA: Pos cihazımdan çıkan sliplerin yarısı silik çıkıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Rulo kapağı üzerinde bulunan çarklar yerinden çıkmış(Genelde pos cihazı düşürülürse böyle bir durum ile karşılaşılır) rulo yatağı ve pos cihazı etrafında eksik olan çarkı bulup takabilirseniz sorun düzele bilir. Kayıp çarkı bulamadıysanız teknik servis gelinceye kadar slipin silik çıkan tarafına parmağınız ile hafif baskı yaparak sliplerinizin düzgün çıkmasını sağlayabilirsiniz.

ARIZA: Pos cihazım bazı kartların chiplerini okuyamıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Pos cihazınızın chip okuyucu kısmında okumayı engelleyecek şekilde toz birikimi oluşmuş. Chip okuyucu Kısıma güçlü bir şekilde birkaç defa üfleyerek kartı okutmayı deneyiniz. Sorun çözülmez ise cihaz değişimi için teknik servis kayıdı açtırın.

ARIZA: Pos cihazım bazı bankamatik(Debit) kartları okuyamıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Pos cihazınızın manyetik okuyucusunda toz birikmiş olabilir okuyucunun üstüne doğru üfleyip tekrar deneyiniz. Sorun düzelmez ise cihazınızın değişimi için teknik servis bildiriminde bulununuz.

ARIZA: Pos cihazımın ekranında ‘’TAMPER’’ ifadesi çıkıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Cihazınız mevcut programlarını silmiş ve kullanılmaz durumdadır. Teknik servis bildirimi yaparak cihazınıza müdahale edilmesini sağlayınız.

ARIZA: Pos cihazımdan çıkan sliplerde bilgiler eksik ve farklı simgeler ile çıkıyor?

ÇÖZÜM YOLU: Cihazınız bankanın gönderdiği güncel versiyon ile çalışmamaktadır. Teknik servis bildirimi yaparak müdahale edilmesini sağlayınız.

ARIZA: Pos cihazı ekranına sürekli olarak yabancı terimler gelerek yükleme yapıyor?


ÇÖZÜM YOLU: Cihaz yükleme ekranında iken cihazın herhangi bir tuşuna basmayın yüklemeyi bitirmesini bekleyin yükleme sonunda çıkan slipte yükleme başarısız yazısı çıkmış ise teknik servis bildiriminde bulunarak teknik müdahaleyi sağlayınız.

ARIZA: Mobil pos cihazımı düşürdüm ekranı tamamen karadı?

ÇÖZÜM YOLU: Cihazınızın ekranın kontrast ayarları bozulmuş durumdadır. Her marka ve modelin kontrast ayarı farklı olacağı için pos destek hattından cihazınızın kontrast ayarı için destek alabilirsiniz.

ARIZA: Pos cihazımdaki saat ve tarih hatalı?

ÇÖZÜM YOLU: Cihazın içerisindeki hafıza pili arızalanmış durumdadır. Teknik servis bildiriminde bulunarak cihazın değişimi sağlanmalıdır.

 

42 Yorum Yapıldı “Pos Makinası Arızaları”

 1. ceyhun

  Oca 18. 2013

  cihazımın ekranında ”press and key” yazıyor nasıl düzeltebilirim.

  Bu yorumu cevaplayın.
  • admin

   Oca 18. 2013

   Cihazınız Key Programını Silmiş Durumda. Teknik servis bildiriminde bulunmanız gerekli.

   Bu yorumu cevaplayın.
 2. ceyhun

  Oca 18. 2013

  teşekkürler.

  Bu yorumu cevaplayın.
 3. belçim bayrak

  Oca 22. 2013

  Merhaba cihazımın üzerine su döküldü ve ekranı kayboldu

  Bu yorumu cevaplayın.
  • admin

   Oca 22. 2013

   Öncelikle emniyetli bir şekilde cihazınızın fişini çekiniz. Cihazı temin etmiş olduğunuz bankanın destek hattını arayarak arıza bildiriminde bulunun. Cihazınız değiştirildikten sonra kullanımınıza devam edebilirsiniz.

   Bu yorumu cevaplayın.
 4. belçim bayrak

  Oca 22. 2013

  pos cihazım türkiye finans katılım bankasına ait ancak üzerinde destek numarası bulunmuyor

  Bu yorumu cevaplayın.
 5. belçim bayrak

  Oca 22. 2013

  teşekkürederim

  Bu yorumu cevaplayın.
 6. Kaan

  Nis 01. 2013

  Pos makinesinde alert irruption!! Yazisi cikiyor neden?

  Bu yorumu cevaplayın.
  • Süleyman

   Nis 02. 2013

   Pos makinalarında görünmeyen bir hata türüdür alert irruption hatası. Genel bir virus hatası yada yazılımsal bir problem olduğunu gösterir. Hangi pos cihazında bu hatayı alıyorsunuz?

   Bu yorumu cevaplayın.
 7. fatih

  Nis 27. 2013

  pos ekranında alert irruptin yazıyor ne yapmalıyım

  Bu yorumu cevaplayın.
  • admin

   May 02. 2013

   Merhaba Fatih bey,
   Pos cihazınızda Alert irruption hatası alıyorsanız bir başka nedende cihazın fiziksel hasara uğramasıdır. Yani pos cihazınız düşme veya çarpma ile karşılaşmış ise
   mali hafızada bir sorun çıkmış olabilir bu nedenle hiçbir işlem yapmadan direkt bankanız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

   Bu yorumu cevaplayın.
 8. Doruk

  May 07. 2013

  pos makineme kağıt taktığım halde kağıt takın yazısı çıkıyor. Ne yapmalıyım?

  Bu yorumu cevaplayın.
 9. serkan

  May 13. 2013

  selam ben yurtdışı sanal pos almak istiyorum çağrı merkezi açdım bunun için bana yardımcı olurmusunz

  Bu yorumu cevaplayın.
  • admin

   May 16. 2013

   Merhaba sanal pos için sanal pos bölümümüzde Alternatif Sanal Pos Çözümleri menüsünü inceleyebilirsiniz. Her firmanın kendine göre avantraj ve dezavantajları var.

   Bu yorumu cevaplayın.
 10. yavuz

  Haz 18. 2013

  Merhaba pos cihazından peşin ödeme yaptık miktarı girdim müşteri şifresini girdi.Fakat rulonun sonuymuş ilk nüshayı çıkartamadı bitmiş.Akşam işyerinde yeniden rulo taktığımızda günsonu raporunda işlem çıkmadı.Acaba bankadan parayı çektik bizim hesabamı yansımadı yada parayı çektik pos makinesi gün sonundamı göstermedi.

  Bu yorumu cevaplayın.
 11. EŞREF

  Tem 19. 2013

  yeni takılan pos cihazının ekran yazıları silik tuşları da geç işliyor ne yapmayılım değişim olurmu acaba ?

  Bu yorumu cevaplayın.
 12. canberk

  Ağu 02. 2013

  pos cihazlarımın bağlantılarını modem üzerinden veriyorum ekranda ethernet simgesi görünüyor fakat bağlantı sağlanmıyor telefon hattı yok diyor internete bilgisayar üzerinden baktığımda net bağlantısı bulunuyor ama poslara gelmiyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  Bu yorumu cevaplayın.
 13. muhammed

  Eyl 06. 2013

  yeni gelen pos makinesinde verifone marlka ağ bağlantısı kuruluyor diyor çekmiyor normailde internete bağlıydı hemen çekiyordu … ne yapmam gerek?

  Bu yorumu cevaplayın.
 14. ercan

  Eyl 12. 2013

  garanti bankası parametre yüklemesi yapmıyor. 3 bankayla anlaşmalı olduğum halde taksitli çekim yapamıyorum.

  Bu yorumu cevaplayın.
 15. Alaattin

  Eyl 19. 2013

  Merhaba,
  iş bankasına ait pos cihazımız gün sonu işlemi yapmamakta, kendini sürekli resetlemektedir. Çekim esnasında ise slip vermemektedir. Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Pos cihazı arıza için nereyi aramamız gerekir?

  Bu yorumu cevaplayın.
 16. furkan yılmaz

  Eyl 25. 2013

  is bankası pos cıhazı kullanıyoruz ama 3 gundur telefon hattı yok diyor kablolarıyla temazsızlık olabilir diye oydadık ama sonuç yok …

  Bu yorumu cevaplayın.
 17. mira

  Eyl 29. 2013

  pos cihazımız alert irruption hastası veriyor ne yapmamız lazım ??

  Bu yorumu cevaplayın.
 18. hasan gunsan

  Eki 17. 2013

  Merhaba teb bank in pos cihazinda alert irruption uyarisi aliyorum. Ne yapmaliyim

  Bu yorumu cevaplayın.
 19. berna

  Eki 18. 2013

  garanti pos kullanmaktayım ama ne yaptıysak sılıp cıkartmıyor ne yapmam gereklı

  Bu yorumu cevaplayın.
 20. tuna

  Eki 29. 2013

  Ya Kartı Soktum Şimdi fiyatı girdim şifreye geçtik şifre hatalı dedi.Sonra Temassız İşlem İçin İş yerine Bilgi werin dedi acil napıcam cevap verinn

  Bu yorumu cevaplayın.
 21. tuncay yılmaz

  Kas 05. 2013

  pos cihazım arızalı

  Bu yorumu cevaplayın.
 22. VOLKAN ASAR

  Ara 05. 2013

  biz günlük 25-30 bin lira ciro yapan bir şirketiz. 3 adet aldık yetişmediği için ama sürekli uğraşıyoruz. Hafta da bir kurulum yapın, hat çekmiyor diye hatalar veriyor. Müşterilerimize karşı zor durumda kalıyoruz…

  Bu yorumu cevaplayın.
 23. sibel yaman

  Ara 09. 2013

  pos cihazımda alert irruptıon yazıyor.ne yapmam gerekir?

  Bu yorumu cevaplayın.
 24. nazir

  Ara 10. 2013

  Pos cihazimda allert iruption yazisi cikiyor

  Bu yorumu cevaplayın.
 25. ufuk

  Ara 23. 2013

  post cihazınden cekim yapıyoruz fakat şifre falan istemiyor ayarı bozuldu sanırım nasıl düzeltebilirim.

  Bu yorumu cevaplayın.
 26. HAKAN

  Oca 06. 2014

  MOBİL POS CİHAZIMDA GPRS BAĞLANMIYOR VE HİÇ BİR ŞEKİLDE İŞLEM YAPAMIYORUM PARAMETRE YÜKLE DİYOR AMA GPRS BAĞLATISI KURMADIĞI İÇİN OLMUYOR NE YAPABİLİRİM

  Bu yorumu cevaplayın.
 27. ZEYNEPP

  Oca 08. 2014

  garanti pos cihazına kartı taktgm halde kartı takınız dıyor neden olabılır acaba?

  Bu yorumu cevaplayın.
 28. emre ulu

  Oca 27. 2014

  pos cihazıma kartı taktığımda gnl ism yetki ha (1540) yazdı ve sonrasında kartı her taktığımda kartı çıkarınız yazısı yazdı acaba nedendir.

  Bu yorumu cevaplayın.
 29. fatih tetikel

  Mar 07. 2014

  pos makinem* yapı kredi bankasından kurulum yapınız diyor ne demek acaba

  Bu yorumu cevaplayın.
 30. serkan kahraman

  Nis 01. 2014

  wera y.k. pos cıhazımda sebeke hatası verıyor ( SIM PROBLEM) NE YAPMALŞIYIM?

  Bu yorumu cevaplayın.
 31. kübra

  Nis 01. 2014

  pos cihazımda yazarkasadan işlem başlatın yazıyor ne yapmalıyım

  Bu yorumu cevaplayın.
 32. cad

  Nis 02. 2014

  BEN CAFER ATES OGLU KASTAMONU MERKEZDE RESTORAT ISLETMECISIYIM
  BAGLI BULUNDUGUNUZ SIRKET BANA 0554 499 47 02 -0533 395 28 98 NUMARALI POST CIHAZI KULNMAMAK TAYIM VE BANA HER AY BU NUMARALARLA ILGILI SUREKLİ BORC GOSTERMETESINIZ BEN BOYLE BIR NUMARA KULLANMAMAKTAYIM 4 AYDIR ADIMA BORC CIKARTILMIS OLUP 0533 395 28 98 E KAYITLI BORCU ODEDIGIM HALDE BORC CIKARMISSINIZ VE GERI IADE YAPILACAK DENILDIGI HALDE TARAFIMA HER HANGIBI BIR ODEME YAIPLMADI HAKKINIZDA SIKAYETCI OLACAGIMIM BILDIRIR SAYGILAR SUNARIM

  CAFER ATESOĞLU

  ADRES : CANDAROGULLARI MAH.DADAY KAVSAGI PARK KARSISI ATESOĞLU RESTORANT KASTAMONU

  Bu yorumu cevaplayın.
 33. grm restaurant

  Nis 03. 2014

  Pos cihazımız gün sonu raporunu 20.30 saatlerinde otomatik olarak veriyor yardım istiyorum.

  Bu yorumu cevaplayın.
 34. Zalatta

  Nis 11. 2014

  Pos cihazı (bellek hatası M.B. Formatı bozuk) uyarısı veriyor kısa yoldan çözümü varsa lütfen bildirirmisiniz teşekkürler

  Bu yorumu cevaplayın.
  • Zalatta

   Nis 11. 2014

   Bizim arızada ekran donmuş idi tuşlar çalışmıyordu bellek hatası m.b. Formatı bozuk arızası veriyordu servisi aradığımızda beyni değişmesi gerekebilir gibisinden bir yaklaşım gördük servise gidip gelmesinin alacağı vakit bir yana yedek bir makina verilmeside imkan dahilinde değil imiş makinanın arka tarafında bulunan küçük bir deliğe cam çivisiyle tuşlamak suretiyle Reset atarak tüm sorunlardan ve sorumsuz yaklaşım ve ilgisizlikten kurtulduk darısı ilgililerin başına

   Bu yorumu cevaplayın.

Yorum Yap

Yandex.Metrica