Bankalardan Sanal Pos Nasıl Alınır?

Türkiye’de bankaların sunduğu VPOS(Sanal Pos) sistemlerinin, talep eden firmalar tarafından kurulabilmesi ve işletilmesi için belli başvuru aşamaları vardır. Genelde tüm bankalarda benzer bir başvuru kabul prosedürü mevcuttur. Farklılıklar ise VPOS kullanım eğitimi verilmesi, bakım hizmetleri olanağı, uygulama yardımı ve ek sözleşmelerle verilen ek hizmetlerde görülmektedir.

Sanal pos talep edecek firmaların yapması gerekenler;

VPOS sistemini tercih ettiği bankada ticari bir hesap açtırması. Bu hesap açtırma süreci, firmanın ticari ve kurumsal konumuna göre bankaların uygulamış olduğu koşullar değişiklik gösterebilir. Bu koşullar:

Firma şahıs ya da adi ortaklık ise, vergi levhası ve nüfus cüzdanı örneği, imza sirküleri, ortaklık sözleşmesi veya bağlı bulunan esnaf odalarından verilecek faaliyet belgesi. Firma ticari ortaklık ise, firma kuruluş ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası ve imza sirküleri. (Bankalara göre ek belgeler istenebilmektedir.)

İkinci aşama ise, bankada ticari hesap açtırmış, ya da hâlihazırda hesabı bulunan firmanın, VPOS hizmetinden yararlanmak istediği bankayla imzalayacağı Üye İşyeri Sözleşmesidir. Bu sözleşme içinde genel olarak şu aşamalar izlenir.

- Üye işyeri başvuru formunun doldurulması.

- Bankayla üye işyeri sözleşmesinin imzalanması.

- Elektronik ticaret yapılacağına dair, VPOS kullanım sözleşmesi.

- Onaylanma sonucu VPOS yazılımının firmanın web sitesine kurulumu.

- Banka ve firma tarafından sistemin test edilmesi ve uygulamaya geçiş.

Genel olarak bankalarda uygulanan prosedürler bu şekilde oluşmaktadır. Ancak bankanın politikasına göre, ek olarak istenen belgeler veya ek verilen hizmetlerde söz konusu olabilir. Örnek olarak;  ek e-ticaret sözleşmeleri, VPOS’ un kullanımı için bankanın vereceği ek hizmetlere ve bunlar için ödenecek ücret ya da komisyonlara dair sözleşmelerin yanında, web sitesinin alışveriş kartı, dijital güvenliği, e-ticarete uygun bir tasarım, stok, muhasebe sistemi yardımı, sistemin belli aralıklarla kontrolü ya da bakımı ve firma çalışanlarına VPOS kullanım eğitimi hizmetleri verilebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

Yandex.Metrica